מנהגי זבד הבת

מנהגי זבד הבת

קייטרינג לאירועים

 

 

כשנולד בן במשפחה, ואין זה משנה אם זה בן בכור או לא, בין ביום חול ובין ביום שבת, נהוג ביהדות לערוך טקס ברית מילה, במהלכו חותכים את העורלה של התינוק וחושפים את שמו ברבים. במהלך השנים נוצרה מסורת בקרב יהודים רבים, לערוך בריתה אם נולדת בת במשפחה. המטרה היא לערוך מסיבה לרגל הולדתה, בדומה למסיבה שנהוג לערוך כשנולד בן, אף על פי שמסיבה זו איננה כוללת מוטיבים דתיים.

 

[מאת: נחלת הכלל, מתוך אתר פיקיוקי]

אך האמת היא שאין מדובר במסורת חדשה, שכן בקהילות רבות בקרב יהודי העולם נהוג לערוך מה שנקרא "זבד הבת", או במילים אחרות שמחת הבת.

 

מה זה אירוע "זבד הבת" וכיצד עורכים אותו?

אירוע זבד הבת הוא למעשה סעודת הודיה לרגל הולדת בת במשפחה.
הסעודה נערכת עם בני משפחה וחברים קרובים, סמוך לטקס הלידה של הבת. במסגרת אירוע זה, בדומה לנעשה במסגרת ברית מילה, נוהגים ההורים לחשוף את שמה של הבת ברבים.

מסורת הטקס מגיעה ממשפט בספר בראשית "ותאמר לאה: זבדני אלהים אתי זבד טוב", זה נאמר על ידי לאה אחרי לידת זבולון, כאשר בהמשך מתייחסים גם לאחותו התאומה, דינה, והנחה היתה שהביטוי זבד מתייחס לא רק לזבולון אלא גם לדינה.
עם זאת יש לומר שבקהילות רבות, נהוג להשתמש בביטוי שמחת הבת ולא דווקא זבד הבת.

האירוע נערך כאמור אחרי לידת הבת, אין הכרח מתי בדיוק לערוך אותו מאחר ולא מדובר בחובה הלכתית או במצווה דתית. אך מאחר ומדובר במסורת שהשתרשה, הן בקרב קהילות אשכנז והן בקהילות יהדות המזרח, אחרי שנקבעו במובן מסוים מנהגים מסוימים על פיהם נהוג לערוך את הטקס, לרוב במרחק זמן לא ארוך אחרי הלידה, כשהמיקום בו עורכים את האירוע הוא בית הכנסת או בית המשפחה.

במהלך האירוע נהוג לקרוא פסוקים ופיוטים, האם אומרת את ברכת הגומל, וכן עורכים ארוחה גדולה במקום לרווחת האורחים המוזמנים לאירוע.

 

אוכל לסעודת המצווה של זבד הבת

על מנת להקל על המשפחה, נהוג להזמין שירות קייטרינג אשר יכין ויגיש את סעודת המצווה באירוע. במסגרת הסעודה נהוג להכין מאכלים מסוגים שונים, בין אם בעלי משמעות עדתית או אחרת. מאחר ובמקרים מסוימים האירוע נערך בימי שבת בבית כנסת (לעיתים בשבת הראשונה אחרי הלידה), הרי שיש לבצע תיאומים נדרשים, על מנת להביא את האוכל מבעוד מועד ולשמור עליו במקום וכן לוודא שאין צורך לחמם אותו לפני כן. ניתן שתהיה זו ארוחה מאוד קלה של מאפים, פירות, סלטים וכדומה.

אם אתם מתכוונים לערוך אירוע ואתם מחפשים שירות קייטרינג לזבד הבת שיכין עבורכם את האוכל לסעודת המצווה, אתם יכולים לפנות אל קייטרינג מאמא. החברה מתמחה בהכנת סעודות מצווה לאירועים שונים ובפרט לאירוע כזה. ניתן להזמין את שירותי החברה הן לאירועים שנערכים בשבת והן לאירועים שנערכים באמצע השבוע.

 

 

 

 

052-2346677

הגלרייה שלנו

    שם

    טלפון

    ספרו לנו על האירוע שלכם - לא חובה

    דילוג לתוכן