fbpx

מנהגי זבד הבת

דף הבית » מנהגי זבד הבת
קייטרינג לאירועים

 

 

כשנולד בן במשפחה, ואין זה משנה אם זה בן בכור או לא, בין ביום חול ובין ביום שבת, נהוג ביהדות לערוך טקס ברית מילה, במהלכו חותכים את העורלה של התינוק וחושפים את שמו ברבים. במהלך השנים נוצרה מסורת בקרב יהודים רבים, לערוך בריתה אם נולדת בת במשפחה. המטרה היא לערוך מסיבה לרגל הולדתה, בדומה למסיבה שנהוג לערוך כשנולד בן, אף על פי שמסיבה זו איננה כוללת מוטיבים דתיים.

 

[מאת: נחלת הכלל, מתוך אתר פיקיוקי]

אך האמת היא שאין מדובר במסורת חדשה, שכן בקהילות רבות בקרב יהודי העולם נהוג לערוך מה שנקרא "זבד הבת", או במילים אחרות שמחת הבת.

 

מה זה אירוע "זבד הבת" וכיצד עורכים אותו?

אירוע זבד הבת הוא למעשה סעודת הודיה לרגל הולדת בת במשפחה.
הסעודה נערכת עם בני משפחה וחברים קרובים, סמוך לטקס הלידה של הבת. במסגרת אירוע זה, בדומה לנעשה במסגרת ברית מילה, נוהגים ההורים לחשוף את שמה של הבת ברבים.

מסורת הטקס מגיעה ממשפט בספר בראשית "ותאמר לאה: זבדני אלהים אתי זבד טוב", זה נאמר על ידי לאה אחרי לידת זבולון, כאשר בהמשך מתייחסים גם לאחותו התאומה, דינה, והנחה היתה שהביטוי זבד מתייחס לא רק לזבולון אלא גם לדינה.
עם זאת יש לומר שבקהילות רבות, נהוג להשתמש בביטוי שמחת הבת ולא דווקא זבד הבת.

האירוע נערך כאמור אחרי לידת הבת, אין הכרח מתי בדיוק לערוך אותו מאחר ולא מדובר בחובה הלכתית או במצווה דתית. אך מאחר ומדובר במסורת שהשתרשה, הן בקרב קהילות אשכנז והן בקהילות יהדות המזרח, אחרי שנקבעו במובן מסוים מנהגים מסוימים על פיהם נהוג לערוך את הטקס, לרוב במרחק זמן לא ארוך אחרי הלידה, כשהמיקום בו עורכים את האירוע הוא בית הכנסת או בית המשפחה.

במהלך האירוע נהוג לקרוא פסוקים ופיוטים, האם אומרת את ברכת הגומל, וכן עורכים ארוחה גדולה במקום לרווחת האורחים המוזמנים לאירוע.

 

אוכל לסעודת המצווה של זבד הבת

על מנת להקל על המשפחה, נהוג להזמין שירות קייטרינג אשר יכין ויגיש את סעודת המצווה באירוע. במסגרת הסעודה נהוג להכין מאכלים מסוגים שונים, בין אם בעלי משמעות עדתית או אחרת. מאחר ובמקרים מסוימים האירוע נערך בימי שבת בבית כנסת (לעיתים בשבת הראשונה אחרי הלידה), הרי שיש לבצע תיאומים נדרשים, על מנת להביא את האוכל מבעוד מועד ולשמור עליו במקום וכן לוודא שאין צורך לחמם אותו לפני כן. ניתן שתהיה זו ארוחה מאוד קלה של מאפים, פירות, סלטים וכדומה.

אם אתם מתכוונים לערוך אירוע ואתם מחפשים שירות קייטרינג לזבד הבת שיכין עבורכם את האוכל לסעודת המצווה, אתם יכולים לפנות אל קייטרינג מאמא. החברה מתמחה בהכנת סעודות מצווה לאירועים שונים ובפרט לאירוע כזה. ניתן להזמין את שירותי החברה הן לאירועים שנערכים בשבת והן לאירועים שנערכים באמצע השבוע.

 

 

 

 

052-2346677

  שם

  טלפון

  ספרו לנו על האירוע שלכם - לא חובה

  קייטרינג מאמא
  4.8
  מבוסס על 147 ביקורות
  powered by Google
  Adi FuchsAdi Fuchs
  08:28 20 Dec 21
  ארוחה לשלושים איש. המחיר היה מצויין. האוכל הגיע בשליחות מראשון לציון אל פתח תקווה - חם, טרי ובזמן. כולם היו מרוצים ושאלו מי הקייטרינג. סיפרתי להם ואני מספר גם לכם.
  שלום וויזגןשלום וויזגן
  09:30 16 Dec 21
  הזמנו את הקייטרינג לשמחת בר מצווה.הגיעו צוות מלצרים עם האחראי שלהם שניאור שדאג שהכל יהיה במקום ובזמן.היה ממש מצוין.למרות שנפתחו רזרבות מעל המוזמן עדיין היה אוכל בשפע.תודה רבה.ניפגש בשמחות!
  Raphael RaitonRaphael Raiton
  17:37 07 Nov 21
  אלופים בשירות באיכות ובכמות, כבר כמה שנים שאנחנו משתמשים בהם לצורך אירוח סעודת שבתות קהילתיות, והכל ממש גורמה
  Amir ZippinAmir Zippin
  11:40 07 Nov 21
  הזמנו אוכל ל-7 ברכות, קיבלנו כמויות בשפע !!! אוכל טעים , עזרה בבחירת התפריט וממליצים בחם !
  שימרית כהןשימרית כהן
  21:39 06 Nov 21
  הזמנתי לארוע בשטח פתוח .האוכל הגיע בזמן עם שליח ,נקי ,מזמין ובשפע .לא הפסיקו להחמיא על האוכל .ישר כח ליניב בעל הקייטרינג שליווה אותי וכיוון אותי באוכל שמתאים לשטח פתוח .
  js_loader

  הגלרייה שלנו

  דילוג לתוכן