מנהגי שבת חתן

מנהגי שבת חתן

קייטרינג לאירועים

 

מנהגי שבת חתן

 

סביב אירוע החתונה, נערכים לא מעט טקסים ואירועים שונים. חלקם מוכרים מהמסורת, חלקם נוצרו עם השנים כמנהגים מקומיים על פי עדות וקהילות שונות. אחת המסורות המוכרות ביהדות, אותה נהוג לבצע בשבת שלפני החתונה או שאחרי, היא שבת חתן.

מדובר על מנהג שמוזכר עוד במדרש תלפיות, כאשר נטען שעל החתן לעלות לתורה פעמיים, פעם אחת לפני ופעם אחרי החתונה. יש הסבורים שמדובר מסורת שהגיעה ממקורות אחרים, אך אין ספק שלא מדובר במנהג מקומי, לדוגמא חינה אותה נהוג לערוך לפני החתונה בקרב עדות מסוימות. לראיה, שבת חתן נהוג לערוך גם בקרב עדות אשכנז וגם בקרב עדות ספרד.

מנהגי שבת חתן
מנהגי שבת חתן

עם זאת, כן חשוב לציין, שבכל עדה נהוג לערוך שבת חתן בצורה אחרת ובמועד אחר. בקרב יוצאי עדות אשכנז נהוג לערוך זאת בשבת שלפני החתונה, בעוד שבקרב יוצאי ספרד, הרי שנערוך לערוך זאת בשבת שאחרי החתונה, בתוך ימי השבע ברכות.

 

מה כוללים מנהגי שבת חתן

כפי שניתן להבין, מנהגי שבת חתן, כוללים עלייה לתורה, עליהם לקרוא את פרשת השבוע, כאשר אם אדם מסוים בקרבם נפטר במהלך השנה שלפני, אזי שעליהם לומר פסוקים מסוימים על מנת להעלות את זכרו. העלייה התורה נחשבת לסוג של חיוב כלפי אדם אחר ולא כמעשה זכות עבורם.

עלייה לתורה לפני שבת חתן
עלייה לתורה לפני שבת חתן

כאמור בקרב יוצאי עדות ספרד, אזי שנהוג גם לברך את שבע הברכות במהלך העלייה לתורה.

 

זריקת מאכלים בשבת חתן

מלבד הטקס עצמו, אשר נערך בדרך כלל באופן מאוד מצומצם עם בני המשפחה הקרובים ביותר בבית הכנסה, הרי שבעבר היה נהוג שהאורחים במקום זורקים על החתן, אגוזים ושקדים, אלה מסמלים את העובדה שמוחלים לחתן על כל חטאיו (אגוז בגימטרייה הוא חטא), ושיזכה להעמיד צאצאים (כמו שהשקד ממהר להוציא את פירותיו). כיום כבר נהוג לזרוק סוכריות, בדיוק כמו במקרים של עלייה לתורה של בני 13 בפעם הראשונה בחייהם (כשהם מגיעים לגיל מצוות).

זריקת סוכריות על החתן בשבת החתן
זריקת סוכריות על החתן בשבת החתן

 

סעודת מצווה בשבת חתן

אחרי הטקס, נערוך לערוך סעודה מיוחדת בביתו, בבית הוריו או בבית הכנסת במידה וזה אפשרי. מאחר והארוחה היא בשבת, אז מן הסתם האוכל שמוגש לאורחים, הוכן קודם לכן ולא מוכן במקום. לשם כך שוכרים חברת קייטרינג לשבת חתן. מרבית המשפחות נוהגות להזמין אוכל שתואם את המסורת של העדה והקהילה וכן את המסורת המשפחתית.

סעודת המצווה בשבת חתן
סעודת המצווה בשבת חתן

אנחנו בחברת קייטרינג מאמא מספקים ללקוחות שלנו, מגוון רחב של אפשרויות עבור ארוחות שבת חתן, כולן כמובן כשרות למהדרין, אנחנו דואגים לספק את כל האוכל לפני כניסת השבת, זאת על מנת שביום האירוע יהיה ניתן להגיש אותו כפי שהוא בצורה הטובה ביותר. אנחנו דואגים להכין תפריט עשיר ומגוון, בהתאמה לכמות האורחים וכן כמובן בהתאם למה שהמשפחה מבקשת, על פי מה שנהוג להכין אצלה בארוחות שבת או בכלל.

 

אוכלים אוכל קר בשבת חתן?

צריך להדגיש נקודה משמעותית והיא, מאחר ולא ניתן להכין את האוכל בשבת כפי שניתן להבין, יש לדאוג ליידע את בית הכנסת שיחממו את האוכל בפלטה בכמות זמן מספיקה כך שהאוכל יהיה חם כשהאורחים יסיימו את תפילת השחרית. וכמובן שחשוב מאוד למצוא חברה שמתמחה בהכנת ארוחות אשר ניתן להגיש אותן גם מספר שעות לאחר כניסת השבת, כך שבסיום האירוע, כאשר האוכל יהיה איכותי וטעים, כאילו הוא הוכן זה עתה. אלה יכולות להיות מנות קרות ומנות אחרות אשר עשויות מחומרי גלם איכותיים וטריים, כך שהאורחים ייהנו מארוחה טובה.

נהוג להגיש את הארוחה בתום תפילת השחרית, מאחר והיא נערכת בשעות הבוקר, אז הרבה פעמים מדובר על ארוחה שהיא כמין בראנץ', קרי בוקר צהריים. אך אפשר גם להזמין ארוחות נפרדות, כלומר גם ארוחת בוקר וגם ארוחת צהריים, במידה ויש כוונה שהאורחים ישהו בבית המשפחה כל היום ויעזבו רק בצאת השבת. בצורה כזו אפשר לספק להם אוכל לכל שבת, וכמובן מי שמעוניין, יכול לערוך שתי ארוחות חגיגיות באותו יום.

 

דבר אחרון ודי

לפני סיום חשוב לומר, מאחר ומדובר באירוע שנערך ביום שבת, וכן מאחר והוא נערך לפני או אחרי חתונה אשר מן הסתם, מושכת לא מעט תשומת לב ודורשת לא מעט זמן ארגון, אז מוטב לארגן את אירועי שבת חתן על כל המשתמע מכך, מספר ימים מראש ולא לחכות לרגע האחרון.

זה אומר שאתם מוזמנים ליצור איתנו קשר מספר ימים מראש ואנחנו נדאג לארגן עבורכם תפריט מותאם לאירוע בדיוק על פי הצרכים שלכם.

לפרטים התקשרו – 0522346677

 

 

052-2346677

הגלרייה שלנו

    שם

    טלפון

    ספרו לנו על האירוע שלכם - לא חובה

    דילוג לתוכן